Oszczędzanie na etacie – jak systematycznie odkładać pieniądze?

Oszczędzanie na etacie to doskonały sposób na realizację wielu marzeń i planów, gdy nie posiadamy innych dochodów ani też dodatkowego zabezpieczenia finansowego. Nawet z pozoru niewielkie kwoty, odkładane regularnie każdego miesiąca, mogą po czasie stać się filarem pokaźnych oszczędności. Najtrudniejszym krokiem w procesie oszczędzania jest sam początek, dlatego najlepiej nie odkładać tej decyzji w czasie, lecz zacząć od razu od odłożenia niewielkiego procentu pieniędzy, które aktualnie mamy na koncie. Ten krok otworzy nam drzwi do stworzenia upragnionego kapitału na przyszłość.

Oszczędzanie na etacie a domowy budżet

Sporym ułatwieniem przy oszczędzaniu na etacie jest fakt, że wysokość wynagrodzenia, a tym samym kwoty, którą w danym miesiącu mamy do rozdysponowania, jest z góry znana. Dlatego na początku warto zdecydować się na rozpisanie domowego budżetu, biorąc pod uwagę przede wszystkim te wydatki, z których rezygnacja nie jest możliwa. Należą do nich głównie rachunki, wydatki na żywność, leki, środki czystości czy komunikację. Po prześledzeniu miesięcznych wydatków może jednak okazać się, że wśród nich widnieją również koszty, z których będziemy w stanie bez problemu zrezygnować.

Aby uzyskać jak najlepszy obraz naszych kosztów i wydatków, warto spisać je na zwykłej kartce papieru lub pójść o krok dalej i wykorzystać w tym celu arkusz kalkulacyjny, który dodatkowo da nam możliwość stworzenia pomocnych wykresów czy formuł. Pamiętajmy, że różnica pomiędzy wynagrodzeniem a kwotą przeznaczoną na niezbędne wydatki przedstawia nam potencjalne oszczędności i pokazuje, jakie mamy możliwości.

Wydatki pod lupą – z czego możesz zrezygnować?

Rozpisanie wszystkich wydatków, jakich dokonaliśmy na przestrzeni chociażby ostatniego miesiąca, pozwoli nam wyodrębnić te koszty, które można ograniczyć do minimum lub całkowicie z nich zrezygnować. Szczególnie warto przyjrzeć się kosztom z kategorii rozrywki, bowiem to właśnie na własne przyjemności wydajemy spore kwoty. Jak często jesz lub pijesz kawę na mieście? Może warto zacząć przygotowywać posiłki w domu, a kawę zabierać ze sobą z domu w kubku termicznym? Czy niezbędny jest Ci dostęp do kilku serwisów streamingowych i prenumerowane czasopisma? Rezygnacja z nich pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Przeanalizuj wszystkie swoje wydatki na spokojnie i podejdź do tego zadania zdroworozsądkowo. Być może okaże się, że dzięki temu w przyszłym miesiącu staniesz się bogatszy o kilkaset złotych bez większego wysiłku.

Korzystaj z promocji, planuj i licz!

W oszczędzaniu na etacie wcale nie chodzi o to, by wyzbyć się potrzeby kupowania i wydawania pieniędzy w ogóle, ale by robić to z głową. Warto zaprzyjaźnić się z tematyką promocji i rabatów w każdej dziedzinie życia – zarówno jeśli chodzi o żywność, ubrania czy środki czystości, jak również o usługi np. wyjście do kina czy wizytę u fryzjera. Na zakupy zawsze warto chodzić z wcześniej przygotowaną listą, co pomoże nam wyzbyć się chęci kupowania niepotrzebnych produktów. Na czym jeszcze można zaoszczędzić? Na wielu prozaicznych czynnościach np. racjonalnym korzystaniu z wody i energii, zamianie samochodu na komunikację miejską czy piciu wody z kranu zamiast wody butelkowanej.

Oszczędzanie na etacie – masz to jak w banku

Prawda jest taka, że najłatwiej utrzymać te pieniądze, których nie widać na koncie. Dlatego wiele banków oferuje swoim klientom stworzenie indywidualnej i wirtualnej skarbonki, pozwalając na pomnażanie ich oszczędności. Najczęściej przybiera ona formę rachunku oszczędnościowego przypisanego do konta, którym zarządzamy samodzielnie i w każdym momencie mamy dostęp do swoich oszczędności. Czasami natomiast są to indywidualnie tworzone fundusze dostosowane bezpośrednio do potrzeb danego klienta. Jeśli sam nie potrafisz odłożyć ustalonej co miesiąc kwoty, bank zrobi to za Ciebie, potrącając ją z konta np. na początku miesiąca. Możesz też ustalić z bankiem niewielką kwotę, którą system automatycznie będzie za Ciebie odkładał np. każdorazowo po wykonaniu przelewu lub transakcji kartą. Wszystko zależy od Twoich preferencji.

Najważniejsze to zacząć oszczędzać. Z czasem racjonalizowanie wydatków stanie się dla nas po prostu nawykiem i ułatwieniem codziennego życia.

Zostaw komentarz