Czy warto wybrać ryczałt jako formę opodatkowania działalności?

Zaczynając przygodę z własną działalnością gospodarczą, nowy przedsiębiorca stoi przed wieloma wyborami, między innymi jaką formę opodatkowania wybrać. W polskim prawodawstwie występują różne formy opodatkowania działalności. Od form ogólnych po uproszczone.

Jedną z uproszczonych form opodatkowania działalności jest ryczałt ewidencjonowany. W przypadku jego stosowania podatek liczony jest od przychodu uzyskanego przez firmę nie od osiągniętych dochodów tak jak w przypadku form ogólnych.

Stawka podatku w ryczałcie jest uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności. Szczegółowe wyjaśnienie zawiera ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wysokość podatku ryczałtowego zawiera się w przedziale 2%-17%, w podziale:

17% – wolne zawody;
15% – świadczenie niektórych usług niematerialnych np. pośrednictwo w handlu hurtowym, reklamowym, fotograficznym;
12,5% – najem nieruchomości, usługi związane z zakwaterowaniem;
10% – usługi w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek;
8,5% – działalność usługowa, np. gastronomiczna w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% , najem nieruchomości, ze świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem, do kwoty 100 000 zł;
5,5% – działalność wytwórcza, roboty budowlane;
3,0% – działalność usługowa w zakresie handlu, działalność gastronomiczna, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu;
2% – sprzedaż przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, które pochodzą z własnej uprawy, hodowli lub chowu.

Ryczałt jest polecaną formą opodatkowania z racji na możliwie niskie stawki podatkowe. Jednak nie każdy może skorzystać z tej formy. Jedną z możliwych form wykluczających korzystanie z ryczałtu jest opłacanie podatku w formie karty podatkowej w tym samym roku. Również osoby korzystające z okresowego zwolnienia z podatku dochodowego nie mogą korzystać z ryczałtu.

Nie wszystkie działalności mogą być opodatkowane na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, należą do nich:
– apteki;
– działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych;
– działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
– działalności opodatkowane podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych.

Informacje związane z wyborem odpowiedniej stawki oraz sprawdzenie czy działalność zawiera się w liście możliwych do rozliczania się z Urzędem Skarbowym tą formą opodatkowania firmy najlepiej skonsultować z księgowym lub radcą podatkowym. Biuro rachunkowe czy biuro podatkowe doradcy podatkowego czy radca prawny pomogą również w spełnieniu wszystkich obowiązków formalnych związanych z założeniem firmy oraz wyborem odpowiedniej formy opodatkowania.

W celu wyboru tej formy opodatkowania przedsiębiorca musi złożyć pisemne oświadczenie które zawiera wole wyboru tej formy opodatkowania działalności gospodarczej. Wniosek należy złożyć do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania osoby prowadzącej działalność.

Termin składania takich oświadczeń przypada do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód z działalności gospodarczej w danym roku podatkowym. W przypadku gdy pierwszy dochód uzyskuje się w styczniu danego roku terminem końcowym jest koniec roku. Wybór tej formy opodatkowania można także wskazać przy rejestracji działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czyli w czasie zakładania firmy.

Wybór właściwej formy opodatkowania działalności gospodarczej jest bardzo ważny z puntu jej dalszego działania. Nieodpowiednio wybrana lub źle przemyślana decyzja może zwiększyć koszty zawiązane z płaconymi podatkami przed przedsiębiorcę dlatego tak ważną decyzje najlepiej odpowiednio przemyśleć oraz przedyskutować z osobami które się na tym znają to jest z księgowymi z biura rachunkowymi lub radcami podatkowymi który wskażą przedsiębiorcy najlepszą drogę.

Zostaw komentarz